„През настоящия програмен период на Обща селскостопанска политика осигурихме 38% целогодишна трудова заетост в сектор „Плодовe и Зеленчуци“. Положителното в тези сектори е, че приложените схеми за обвързана подкрепа са значително по-високи. Резултатът е, че в първите години драстично увеличихме производството най -вече на зеленчуците. Имаме с около 30% нови трайни насаждения“. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева, по време на лекция, пред студенти от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. По думите й, запазването на обвързаната подкрепа през следващия период е едно от предизвикателствата, тъй като е свързано не само с консумацията на родно производство, но и с осигуряването на трудова заетост в селските райони. Тя уточни, че за следващия период очакваме определянето на Многогодишната финансова рамка, която фиксира бюджета и неговото разпределение.
Министър Танева запозна студентите с основните етапи от историята и развитието на ОСП на ЕС, за да могат да формират собствено мнение за това как ще функционира тя в новия програмен период. Важен момент е поставянето на нейното начало, което е дело на холандския фермер Сико Мансхолт. Той осъзнал, че осигуряването на продоволствената сигурност в Европа след Втората световна война е ключов въпрос. През 1957 година се създава Европейската икономическа общност с римския договор. Германия и Франция са двете развити земеделски държави, които играят основна роля и са определящи за земеделската политика на европейския континент до днес.
„ОСП почива на три принципа. Това са свободното движение на земеделски стоки в Общността, като се премахват всички пречки за търговията със селскостопански стоки. Общностната преференция означава, че цената на вносните продукти, след заплащането на мита, трябва да бъде по-висока от цената на местните селскостопански продукти. Третият принцип е свързан с общата финансова отговорност, което означава, че разходите по политиката се финансират общо от всички страни. Идеята е да се осигури хранителна независимост на ЕС“, разясни земеделският министър.
Тя представи и основните етапи в развитието на ОСП, чиято първоначална идея е била самостоятелното задоволяване на потребностите от храна на държавите членки, до днес, където акцент е засилването на конкурентоспособността, заетостта и растежът в селските райони.