Важно е какво бъдеще ще бъде избрано за българското земеделие

На 31 октомври 2018 г. в Дома на Европа в София се състоя пресконференция на членовете на Европейския парламент от Комисията по земеделие и развитие на селските райони Чеслав Адам Шекерски, председател (ЕНП, Полша), Владимир Уручев (ЕНП, България) и Момчил Неков (С&Д, България). Заедно със своите колеги Херберт Дорфман (ЕНП, Италия), Мария Нойхл (С&Д, Германия), Марк Тарабела (С&Д, Белгия), Лидия Сенра Родригес (ЕОЛ/СЗЛ, Испания) и Жак Коломбие (ЕНС, Франция) те бяха на официално посещение в България, за да се запознаят с опита и предизвикателствата, които срещат българските власти и заинтересовани организации във връзка с изпълнението на Общата селскостопанска политика на ЕС, както и техните позиции и предложения за бъдещото й развитие след 2020 г.

По време на тридневното си посещение в България членовете на Комисията по земеделие се убедиха, че страната има много потенциал и уникални и висококачествени продукти, а в обединена Европа има място за всички тях и България трябва да се възползва от възможностите, които Европейският съюз предлага за това.

Председателят на Комисията Чеслав Адам Шекерски (ЕНП, Полша), заяви: „Моята страна, Полша също е била комунистическа държава и разбираме през какво сте минали. Много е важно какво бъдеще ще бъде избрано за българското земеделие, защото то играе важна роля при борбата с климатичните изменения, обезлюдяването на регионите и поддържането на местната икономика. Членовете на Комисията по земеделие ще работят за изграждането на това бъдеще.“

От 29 до 31 октомври делегацията на Комисията по земеделие и развитие на селските райони се срещна с министъра на земеделието Румен Порожанов, с представители на министерството на земеделието, с неправителствени организации от земеделския сектор. Членовете на Комисията проведоха и среща-дискусия с председателя на ресорната комисия в Народното събрание Десислава Танова и български депутати. Евродепутатите посетиха също така различни традиционни за България производства в страната - дестилерия за розово масло и масло от лавандула, биологичен производител на плодове и зеленчуци, пчелин, както и ще имат възможност да дегустират български вина. Евродепутатите ще вземат под внимание повдигнатите въпроси при реформирането на Общата селскостопанска политика на ЕС за периода 2021 - 2027 г

Момчил Неков (С&Д, България) заяви: „Настоявам за публичен дебат, който да излезе извън министерството на земеделието. Директните плащания за пчелно семейство, зад което застават и други евродепутати, трябва да бъдат отстоявани и от българския министър на земеделието в Брюксел. С Мария Нойхл, която е докладчик относно концентрацията на земеделска земя в ЕС, настояваме за мерки против тази порочна тенденция,  срещу която водим борба в ЕП. Както споделиха колеги, недопустимо е над 80% от субсидиите да бъдат давани на по-малко от 6% от земеделците.“

Владимир Уручев (ЕНП, България) заяви: „Мисля, че тридневната визита бе ползотворна и даде възможност на моите колеги от Полша, Италия, Франция, Германия, Белгия и Испания да се запознаят отблизо с българското земеделие и с движещата сила на този отрасъл - земеделските производители.

Най-ценна бе именно срещата с представителите на земеделския сектор от почти всички браншове, по време на която обменихме предложения за бъдещето на ОСП от гледна точка на националните специфики и нужди. Безспорно трябва да наблегнем върху обновяването на поколенията, технологичната модернизация, иновациите, както и да преодолеем психологическите бариери пред сдружаването.

Новата ОСП ще засили фокуса върху действия, свързани с опазване на климата и околната среда, биоразнообразието, както и с високо качество на произвежданата продукция. Богатите природни и климатични ресурси, съхранените почви и екологични територии са важна предпоставка страната ни да бъде сред първенците в производството на висококачествена и биологична продукция.“

Източник: Пресслужбата на ЕП