България

България е домакин на първата международна работна среща по новия модел на планиране в ОСП

„България е домакин на първата инициирана международна работна среща за обмяна на опит по новия модел на планиране в Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. С това се поставя началото на поредица дискусии в дългия процес на планиране и прилагане на Стратегическия план“. Това каза заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева по време на заключителната среща от двудневния форум за обмяна на опит по новия модел на планиране в ОСП след 2020 г.

България иска да се запази ежегодното подпомагане на земеделските стопани в рамките на бъдещата ОСП

„За България е важно да се запази ежегодното подпомагане на земеделските стопани в рамките на Общата селскостопанска политика (2021-2027г). Необходимо е да се предостави правна сигурност на плащанията за периода до приемане на новото законодателство.“ Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева на срещата на  министрите на земеделието на страните от Вишеградската група и България, Хърватия, Румъния,  Словения и Финландия в Прага.

Удължава се срокът за предоставяне на документи по мярка 11 „Биологично земеделие“

Земеделските стопани разполагат с още един месец, за да предоставят сертификати по мярка 11 „Биологично земеделие“ от ПРСР 2014-2020 г. пред ДФ „Земеделие“- Разплащателна агенция. Срокът за издаване и за предоставяне на сертификатите за биологично производство е удължен от 30 октомври на 30 ноември 2019 г.

България иска по-висок процент обвързана подкрепа в новата ОСП

Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева се срещна с френския си колега Дидие Гийом в рамките на неформалното заседание на Съвета на ЕС по земеделие в град Хелзинки. Министър Танева заяви, че за България най- важната тема е бъджетът по обвързаната подкрепа в Реформата на Общата селскостопанска политика 2021-2027г. Страната ни настоява за осигуряването на адекватни нива на обвързана подкрепа.

7 231 пчелни семейства на 262 собственици са регистрирани на територията на Столичната община

7 231 пчелни семейства на 262 собственици са регистрирани на територията на Столичната община според регистъра на Агенция за безопасност на храните. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова, която, заедно с еврокомисаря Мария Габриел, участва в отбелязването на деня на пчелата пред Музея на пчелата в столицата.

Тя благодари на Сдружение "Биоград София", по чиято инициатива е открит през 2017 г. Музеят на пчелата. Над 300 деца месечно го посещават и се запознават с живота и значението на пчелите.

България се включи в проект на ЕК за по-високи авансови плащания по схеми за директни плащания

България поиска да бъде включена в проект на регламент на Европейската комисия за предоставяне възможност на определени държави-членки на Европейския съюз (ЕС) да изплатят завишен размер авансови плащания по схеми за директни плащания и някои мерки за развитие на селските райони за 2019 г.

Определен е броят на доставките по училищните схеми за учебната 2019/2020 г.

През учебната 2019/2020 г. децата в училищата и детските градини ще получават 46 доставки по схемата „Училищен плод“ и 50 по схемата „Училищно мляко“.

Създаден е електронен регистър за операторите на биологични продукти

Създаден е електронен регистър за операторите и подизпълнителите, които произвеждат, преработват, търгуват, съхраняват или внасят биологични продукти. Целта е осигуряване на цялостен мониторинг на биологичното производство в страната, съгласно изискванията на регламентите на Европейския съюз. От 19 август контролиращите лица са длъжни да започнат да въвеждат в него информация за идентификация на площи, животни, пчелини и аквакултурни единици.

Mлади фермери получават договори по ПРСР 2014-2020 на церемония в ДФЗ

Изпълнителният директор на ДФЗ - РА Васил Грудев днес връчи на официална церемония първите договори на млади фермери, кандидатствали при втория прием по подмярка 6.1 “Стартова помощ за млади земеделски стопани” от ПРСР 2014-2020 г.

Припомняме, че Фондът ще финансира 880 проекта, подадени през ИСУН подмярка 6.1. Те попадат в 100 процентовия бюджет на подмярката, за чиито прием бяха разпределени 22 000 000 евро (43 027 600 лв.). Всеки един проект ще бъде подкрепен с до 25 хил. евро.

Градско земеделие: Софиянци отглеждат зеленчуци в междублоковите пространства

Все повече софиянци отглеждат зеленчуци в междублоковите пространства. Изключение не прави и кв. "Дружба", където споделената градина е превърнала гражданите в истинска общност. Хората са мотивирани от желанието да консумират по-качествени зеленчуци.