Брой 4: „Запознайте се с модерния фермер“
Брой 4: „Запознайте се с модерния фермер“ (.pdf) e посветен на истории на успеха на млади фермери.
Брой 4: „Запознайте се с модерния фермер“ (.pdf) e посветен на истории на успеха на млади фермери.
Цифровите системи и технологии ще помогнат да се подобри работата на пчеларите. Финансово е необходимо да бъдат подпомогнати такива разработки, коментира Юлиян Станчев – председател на Областен пчеларски съвет, Плевен, по време на международния форум, посветен на цифровизацията в пчеларството.
Цифровизацията може да помогне на пчеларите да реализират пчелната продукция.
Изследването е изготвено по поръчка на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент.
Неговата цел е да се направи преглед на начините, по които „фермерско-технологичната революция” ще има въздействие върху селскостопанския сектор в близко бъдеще, като се обърне внимание на няколко основни въпроси:
Селското стопанство се доближава до момент, когато нова вълна от технологии ще провокира революция, съпоставима с механизацията на промишлеността през 20 в. Терминът Agri 4.0 означава, че тази революция постепенно ще замени ръчния труд, ще позволи да се внедрят информационни технологии във фермите и да се създадат все по-взаимnосвързани вериги за доставка на храна, пише изданието ekovolga.com.
Бюджетът за пчеларските програми да се завиши от 36 на 62 млн. евро. Това е предложението на комисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган, относно сектора в бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП). Днес той участва в конференцията „Цифровизация в пчеларството: ползи и предизвикателства“, която се провежда в София.
Според него трябва да се отделят повече средства за извършване на изследвания по отношение на заболяванията сред пчелите.
Българският еврокомисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел и комисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган ще открият на 8 март в София конференцията „Цифровизация в пчеларството: ползи и предизвикателства“, съобщиха от пресцентъра на Европейската комисия.
Организатори на събитието са Сдружение за биологично пчеларство и Фондация „Златен мед“, като форумът е подкрепен и от българското аграрно министерство. Очаква се да присъства земеделският министър Румен Порожанов.
Бъдещето на Общата селскостопанска политика след 2020 г. ще бъде гласувано от Комисията по земеделие и развитие на селските райони през април, съобщи говорител на Европейския парламент, цитиран от Agriland.ie.
Месец след това гласуване предложенията на ниво комисии може да бъдат представени на пленарно заседание. Чак след това въпросът за реформата на ОСП ще бъде гласуван от Европейския парламент. Това означава, че няма да бъде възможно новата ОСП да бъде решена преди евроизборите, които ще се проведат от 23 до 26 май.
Цифровизацията, новите технологии и развитието на селското стопанство в тази насока са основен акцент на стартиралата международния форум за селско стопанство, вино, храни и оборудване в Международния панаир в Пловдив.
Стратегията за цифровизация на земеделието и селските райони ще е един от инструментите, който ще повиши производството и качеството на българската продукция. „Цифровизацията е свързана с вземането на правилните решения, както и с контролирането на производството“. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов по време на представяне на Стратегия за цифровизация на земеделието и селските райони на България. Тя е част от пакета важни документи, свързани с Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. и подготовката на стратегическите планове.
Брой 3: „Модерно земеделие в Европа“ (.pdf) е посветен на ползите от цифровизацията за фермерите и оползотворяване на техния потенциал.
Очаквайте последния брой от поредицата - Брой 4: „Запознайте се с модерния фермер“, посветен на истории на успеха на млади фермери през месец април.