агроиновации

Роботът-фермер Vegebot събира салата

Този робот демонстрира впечатляващи резултати на полето. Честотата на успешните локализации е 91%. С тези думи разработчиците му от университета Кеймбридж хвалят своето устройство. Наскоро те представиха своя робот-фермер Vegebot. Той умее да събира салата айсберг, съобщава изданието New Atlas.

По информация на изданието, някои култури, такива като пшеницата и картофите, относително лесно се събират по механичен начин, но други култури – сред които и салатата айсберг, все още изискват човешка намеса.

Агроиновации: Данните – основа за модерно картофопроизводство

Как комбинирането на данните за наблюдение на различните почвено-климатични параметри и IoT (Интернет на нещата) технологии помага на фермерите да намалят производствените разходи при картофопроизводството, като същевременно с това се намали екологичния отпечатък.

Агроиновации: Цветята като помощ на пчелари и земеделци

През последните три години проектът Biodiversité във френския регион Нормандия работи върху биоразнообразието в селското стопанство.

Фермери, пчелари и ученици обединяват усилията си, за да проучат потенциала за увеличаване на биоразнообразието в земеделските площи, като засаждат цветни лехи за производство на мед. Това е темата на брой 101 на рубриката „Агроиновации“, която Агри.БГ реализира със съдействието на Института за агростратегии и иновации.

Кооперирането улеснява иновациите

Ние имаме силни индивидуални примери, иновации на световно ниво, но говорейки за коопериране, където всъщност се случва голямата добавена стойност и промяната за цели сектори, там изоставаме, коментира Венелин Добрев – експерт международни програми и проекти
 
От три години той работи по проект, съфинансиран от програма INTERREG Europe. Заедно с 9 партньори от 8 държави обменят опит за това, как да се подобрят условията за внедряване на иновации в малките и средните предприятия в селските райони. Водещ е секторът на селското стопанство.
 

Интерактивен семинар "Модерният фермер" се проведе в Икономически университет, гр. Варна

Информационна кампания „Бъдещите лидери в селското стопанство“, изпълнявана от Агенция СТРАТЕГМА, гостува на Икономически университет, гр. Варна на 13 май 2019 г. Там проведохме последния интерактивен семинар от поредицата „Модерният фермер“, насочени към студентите в български университети. На поканата за семинара се отзоваха студенти и академичен състав от Стопански факултет.

Интерактивен семинар "Модерният фермер" се проведе в Русенския университет „Ангел Кънчев“

Информационна кампания „Бъдещите лидери в селското стопанство“, изпълнявана от Агенция СТРАТЕГМА, гостува на  Русенски университет „Ангел Кънчев“ на 8 май 2019 г. Там проведохме петия интерактивен семинар от поредицата „Модерният фермер“, насочени към студентите в български университети. 

Агроиновации: Тур за иновации във ферми

Как да се подобри работата на земеделските стопанства, така че те да печелят повече, а клиентите им да са доволни. 
 
С това се занимава белгийската инициатива “Пътят на иновациите”, за която ще ви разкажем в брой 96 на рубриката „Агроиновации“, която Фермер.БГ реализира със съдействието на Института за агростратегии и иновации.
 

Интерактивен семинар "Модерният фермер", Югозападен университет "Неофит Рилски" Благоевград

В рамките на информационната кампания „Бъдещите лидери в селското стопанство“, изпълнявана от Агенция СТРАТЕГМА в партньорство с Центърa за учебно-тренировъчни фирми в България към МОН с финансовата подкрепа на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия, на 03 април 2019 г. се проведе четвъртия от поредицата интерактивни семинари „Модерният фермер“, насочени към студентите в български университети. Домакин на събитието беше Югозападен университет Неофит Рилски, гр. Благоевград.

Агроиновации: Спасяването на плодородната почва

През последните 20 години селскостопанската продукция се увеличи в пъти, за да задоволява нуждата от храна на нарастващия брой население на планетата. Но, за да отговорят на тази нужда, много фермери се обърнаха към химикалите, няколко реколти годишно и нови дренажни системи – мерки, които увреждат почвата необратимо. 
 
Ако не се обърне внимание на качеството на почвата, учените алармират, че все повече и повече земя ще става неплодородна.