пчели

Пчеларите получават 4,5 млн. лева по de minimis

От 7 до 18 октомври 2019 г. пчеларите могат да кандидатстват за държавна помощ de minimis в областните дирекции на ДФ „Земеделие“. За обезпечаване на финансирането е разпределен бюджет в размер на 4,5 млн. лв., реши Управителният съвет на ДФ „Земеделие".

7 231 пчелни семейства на 262 собственици са регистрирани на територията на Столичната община

7 231 пчелни семейства на 262 собственици са регистрирани на територията на Столичната община според регистъра на Агенция за безопасност на храните. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова, която, заедно с еврокомисаря Мария Габриел, участва в отбелязването на деня на пчелата пред Музея на пчелата в столицата.

Тя благодари на Сдружение "Биоград София", по чиято инициатива е открит през 2017 г. Музеят на пчелата. Над 300 деца месечно го посещават и се запознават с живота и значението на пчелите.

Холандия прави за пчелите поляни върху спирките

Холандия покрива с растителност навесите на стотици автобусни спирки като подарък за пчелите. Общо 316 спирки са били направени примамливи за насекомите в община Утрехт. 

Поляните на необичайни места не само подпомагат биоразнообразието на града, като примамват повече пчели, но улавят фин прах, съхраняват дъждовната вода. За "висящите" градини се грижат работници, които се движат с електрически превозни средства, а автобусните спирки са оборудвани с енергийно ефективни LED светлини и бамбукови пейки.

Любителското производство на мед до 10 кошера без регистрация

Любителското производство на мед, добит от до 10 кошера, да бъде освободено от регистрация като животновъден обект, но да е под задължителен ветеринарен контрол. Това предложи Сребрин Илиев от Националния браншови пчеларски съюз. По думите му, регулацията ще е подобна, както на облекчения режим за прасетата за угояване, отглеждани от личните стопанства тип „заден двор“ и регистрацията на пчелините да е по Закона за пчеларството.

ЕК одобри Националната програма по пчеларство за периода 2020-2022 г.

Европейската комисия одобри Националната програма по пчеларство на България за периода 2020-2022 г. Общият й бюджет е в размер на 6,4 млн. лв. за всяка една от трите години на прилагането. 50% от средствата са от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и 50% от националния бюджет. Всички мерки, прилагани до момента са включени в Програмата, и са  предвидени и нови мерки за подпомагане.

Пчеларите ще бъдат компенсирани с 600 хил. лева за щети от растителна защита

УС на Държавен фонд „Земеделие“- РА утвърди финансов ресурс в размер на 600 000 лв. по схема de minimis на земеделските стопани в сектор „Пчеларство" за компенсиране на разходи, възникнали в резултат на подмор на пчелни семейства, в следствие на проведени растителнозащитни мероприятия.

Целта на помощта е възстановяване на пчелните семейства, смекчаване на последствията от отравянията и стабилизирането на засегнатите стопанствата.

Бюджетът ще бъде разпределен както следва:

Агроиновации: Цветята като помощ на пчелари и земеделци

През последните три години проектът Biodiversité във френския регион Нормандия работи върху биоразнообразието в селското стопанство.

Фермери, пчелари и ученици обединяват усилията си, за да проучат потенциала за увеличаване на биоразнообразието в земеделските площи, като засаждат цветни лехи за производство на мед. Това е темата на брой 101 на рубриката „Агроиновации“, която Агри.БГ реализира със съдействието на Института за агростратегии и иновации.

Агроиновации: BeeScanning – цифрово решение за мониторинг на здравето на пчелите

Мобилно приложение в полза на пчеларите за откриване на заболявания по пчелните семейства и предоставяне на съвети е разработила Оперативна група в Швеция. В 89 брой на рубриката „Агроиновации“, която Фермер.БГ  реализира със съдействието на Институт за агростратегии и иновации ви представяме как работи приложението BeeScanning 2.0. 

Български пчелар: По 70 пчелни семейства губя през последните две години

Над 4 тона препарати за растителна защита са конфискувани при опит за нелегален внос на ГКПП „Малко Търново“ миналата година. А от началото на годината досега – 100 кг.

За по-ефективен контрол при вноса на пестициди по външните граници на ЕС, призовават в доклад от специалната Комисия създадена към ЕП.

Евродепутатите настояват и за публичен достъп до проучванията, чрез които се разрешава употребата на определен препарат за растителна защита.