европейски парламент

ЕП публикува изследване на тема „Въздействието на цифровата икономика върху хранителната верига и Общата селскостопанска политика“

Изследването е изготвено по поръчка на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент. 
Неговата цел е да се направи преглед на начините, по които „фермерско-технологичната революция” ще има въздействие върху селскостопанския сектор в близко бъдеще, като се обърне внимание на няколко основни въпроси:
 

Реформата на ОСП се отлага до избирането на новия парламент

Бъдещето на Общата селскостопанска политика след 2020 г. ще бъде гласувано от Комисията по земеделие и развитие на селските райони през април, съобщи говорител на Европейския парламент, цитиран от Agriland.ie.
 
Месец след това гласуване предложенията на ниво комисии може да бъдат представени на пленарно заседание. Чак след това въпросът за реформата на ОСП ще бъде гласуван от Европейския парламент. Това означава, че няма да бъде възможно новата ОСП да бъде решена преди евроизборите, които ще се проведат от 23 до 26 май. 
 

Комисията по околна среда в Европейския парламент гласува за задължителен таван на директните плащания

Комисията по околна среда в Европейския парламент подкрепи поставянето на задължителен таван от 80 хиляди евро годишно за стопанство в целия ЕС, стана ясно по време на днешното заседание.
 
С така одобрения проект на доклад, изготвен от евродепутата Джовани ла Виа, Комисията по околна среда в ЕП одобри компромисно изменение 9а на Проекта на Регламент по Стратегическите планове. То гласи, че държавите членки трябва да ограничат размера на директните плащания, които един фермер може да получи за една календарна година до 80 000 евро. 
 

Европейският парламент предлага обвързана подкрепа за производство на мед в новата ОСП

Европейският парламент изисква производството на мед да бъде включено сред схемите за обвързана подкрепа. През декември 2018 г. институцията прие Доклада за пчеларството, където бяха включени мерки за по-добро финансиране, справяне с наличието на фалшив мед на пазара, проблемите с етикетирането и запазване на разнообразието от регионални видове пчели.

Дали директните доставки са надежден бизнес модел за фермерите?

Ферма в Германия е намерила начин да прескочи посредниците.

Много агропроизводители продават своята стока на големи хранителни вериги и по този начин губят голяма част от своите приходи заради дългата верига за доставка. Някои фермери обаче успяват директно да обслужват клиентите. Дали това е надежден модел на работа, обяснява германски репортер на EURACTIV.

Заместник – министър Вергиния Кръстева се срещна с представители на Комисията по земеделие и развитие на селските райони на Европейския парламент

Необходимо е  да се запази възможността за прилагане на схемите за преходна национална помощ и след 2020 г. Това каза заместник-министър Вергиния Кръстева по време на среща с  представители на Комисията по земеделие и развитие на селските райони на Европейския парламент. Потенциалното прекратяване на схемите може да има негативни последствия върху част от земеделските стопани в България, които имат разпокъсани дребни площи и определен сегмент в животновъдството и не получават друг вид директна подкрепа, каза тя.