Европейска комисия

ЕК одобри държавна помощ за закупуване на съоръжения за добив и съхранение на сурово мляко

Европейската комисия одобри нотифицираната от България схема за държавни помощи „Инвестиции за закупуване на съоръжения за добив и съхранение на сурово мляко и съоръжения за изхранване на новородени животни с мляко“. Това стана ясно по време на редовно заседание на Консултативния съвет по животновъдство, който се проведе днес. Схемата ще се прилага до 31.12.2020 г. Заявления за кандидатстване се приемат до един месец преди изтичане срока на прилагане на схемата.

Реформата на ОСП се отлага до избирането на новия парламент

Бъдещето на Общата селскостопанска политика след 2020 г. ще бъде гласувано от Комисията по земеделие и развитие на селските райони през април, съобщи говорител на Европейския парламент, цитиран от Agriland.ie.
 
Месец след това гласуване предложенията на ниво комисии може да бъдат представени на пленарно заседание. Чак след това въпросът за реформата на ОСП ще бъде гласуван от Европейския парламент. Това означава, че няма да бъде възможно новата ОСП да бъде решена преди евроизборите, които ще се проведат от 23 до 26 май. 
 

Бъдещето на селото: Социалните цели на следващата Обща селскостопанска политика

Европейската комисия (ЕК) предвижда повишаване на прага за субсидиране на млади фермери от сегашните 70 000 евро на 100 000 евро. 
 
Това стана ясно от съобщението на Комисията, озаглавено „Бъдещето на селото: Социалните цели на следващата Обща селскостопанска политика (ОСП)".
 

ОСП след 2020: Европейските министри на земеделието призоваха за гъвкавост

Министрите на земеделието на ЕС призоваха за по-голяма гъвкавост в предложенията за новия модел на изпълнение на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. 
 
Европейската комисия (ЕК) предлага държавите членки да определят годишните етапи в своите стратегически планове на ОСП и да докладват за тяхното постигане ежегодно до 15 февруари в годишен доклад. 
 
План за действие
 

Зам.-министър Янко Иванов: България ще се бори за намаляването на хранителните отпадъци

Много от българските потребители не правят разлика между маркировката върху етикета за  „използвай преди“ и „най-добър до“, които се поставят на продуктите. Храната трябва да се изхвърли, ако е превишен срока „използвай преди“. Ако обаче на продукта е отбелязана дата за „най-добър до“,тя определя срока на трайност и ако храната не е с променени вкус, цвят, мирис, може да се консумира след изтичане на срока на трайност с няколко дни, дори и повече ( например спагети и макарони).

EK отпуска 191,6 млн. евро за популяризиране на агростоки. Прием по процедурата продължава до 16 април 2019 г.

Общо 191,6 млн. евро е отпуснатата сума за популяризиране на агро-хранителни стоки през 2019 г. Приемът по програмата започна вчера, 15 януари и продължава до 16 април 2019 г.

В средата на ноември 2018 г. Европейската комисия (ЕК) прие своята годишна работна програма за 2019 г. по политиката за популяризиране. Така за програми, избрани за съфинансиране от страна на ЕС, ще бъдат отпуснати с 12,5 милиона евро повече от средствата, предоставените през 2018 г. 
 

Инструмент за устойчивост на фермите за хранителни вещества (FaST)-Общата селскостопанска политика 2021-2027

Може ли приложение да гарантира устойчивостта на селските стопанства? Да, възможно е, дори приложението е вече факт. Валентин Опферман от Генерална дирекция Земеделие в Европейския комитет (ЕК) представи за първи път инструмента, по време на Четвъртата AgriOutlook конференция в Брюксел. 
  

1,5 млрд. лева от ЕС за нашето земеделие догодина. Европейският парламент и Съветът на ЕС се разбраха за Бюджет 2019

За земеделие и директни плащания в селското стопанство догодина България ще получи от ЕС около 1,5 млрд. лева.
  
Това стана ясно, след като Европейският парламент и Съветът на ЕС постигнаха окончателно съгласие за финансовата рамка за 2019 година. Бюджетът на ЕС предвижда за нашата страна догодина общо 4,4 млрд. лева, съобщи БНР.
 

Одобриха индикаторите за новата ОСП. Чрез тях ще се следят заложените приоритети на всяка държава членка за следващия програмен период

Днес бяха одобрени индикаторите за новата Общата селскостопанска политика. Това съобщи Софи Хелайн, от Главна Дирекция „Земеделие“ в Европейската комисия. 
 
Индикаторите ще се залагат като приоритети в стратегическите планове, които всяка държава членка ще изготви. 

Общата работа на оценката (Сommon monitoring and evaluation framework - CMEF), позната досега като мрежа за оценка на резултатите на изпълнението на ОСП е разработена, за да се види какъв е ефектът от аграрната политика на Стария континент.