земеделие

България е домакин на първата международна работна среща по новия модел на планиране в ОСП

„България е домакин на първата инициирана международна работна среща за обмяна на опит по новия модел на планиране в Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. С това се поставя началото на поредица дискусии в дългия процес на планиране и прилагане на Стратегическия план“. Това каза заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева по време на заключителната среща от двудневния форум за обмяна на опит по новия модел на планиране в ОСП след 2020 г.

Пчеларите получават 4,5 млн. лева по de minimis

ДФ „Земеделие“ превежда по сметките 4,5 млн. лв. (4 496 235 лв.) на 4 408 пчелари по държавна помощ de minimis. Подпомагане получават 601 101 пчелни семейства, като размерът на субсидията за едно възлиза на 7,48 лв. ДФЗ успя да обработи документите на земеделските стопани само за 4 работни дни след приключване на приема, който изтече на 18 октомври. С решение на Управителния съвет на ДФ „Земеделие”, за обезпечаване на финансирането, бе разпределен бюджет от 4,5 млн. лв.

Бъдещата ОСП залага много на стимулиране обмена на знания

„В бъдещата ОСП се залага изключително много на стимулирането обмена на знания, които да отговорят на потребностите на обществото, да допринесат за опазването на околната среда и природните ресурси, борбата с климатичните промени и развитието на селските райони.

Приключиха дискусиите за първия от трите SWOT-анализа за ОСП 2021-2027 г.

Институтът по аграрна икономика и  браншът проведоха срещи относно изготвянето на Анализа на състоянието на селското стопанство. Това е първият от трите SWOT-анализа, на база на които ще се изготви стратегическият план, съгласно изискванията на новата законодателна рамка за Общата селскостопанска политика (ОСП) 2021-2027 г. В дискусиите участие взеха представители на Национална асоциация на зърнопроизводителите, Асоциация на земеделските производители в България, Национална овцевъдна и козевъдна асоциация и Институт за агростратегии и иновации.

ЕС е начело в световната търговия със селскостопански продукти

Докладът потвърждава, че за поредна година ЕС запазва позицията си на най-голям световен износител на селскостопански продукти и продукти на хранителната промишленост, с износ, който през 2018 г. достигна 138 млрд. евро.

ДФЗ ще въведе сателитно наблюдение на стопанствата

ДФЗ готви промени при директните плащания на площ, където от кампанията за 2021 г. ще бъде въведено 100% наблюдение на стопанствата и електронно кандидатстване за субсидии, заяви за БНТ неговият изпълнителен директор Васил Грудев. Мониторингът на земеделските площи ще бъде чрез сателитни снимки, правени чрез европейската система "Коперник", които ще показват използването на площите на територията на цялата страна.

Роботът-фермер Vegebot събира салата

Този робот демонстрира впечатляващи резултати на полето. Честотата на успешните локализации е 91%. С тези думи разработчиците му от университета Кеймбридж хвалят своето устройство. Наскоро те представиха своя робот-фермер Vegebot. Той умее да събира салата айсберг, съобщава изданието New Atlas.

По информация на изданието, някои култури, такива като пшеницата и картофите, относително лесно се събират по механичен начин, но други култури – сред които и салатата айсберг, все още изискват човешка намеса.

Най-новите технологии в земеделието използват оптимално ресурсите

Най-новите технологии в земеделието са свързани с оптималното използване на средата – производство на храни в системи в затворено пространство. Търсят се нови технологии, които могат да използват оптимално ресурсите. Това каза д-р Милена Кръстанова, мениджър "Маркетинг и комуникации" в "Aквапоникс България", в предаване на Bloomberg TV Bulgaria.

Заявените площи при плодовете и зеленчуците остават устойчиви през последните четири години

Заявените площи по схемите за обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци запазват нивата си на устойчивост през последните четири години. При зеленчуците (полско производство) се наблюдава значително увеличение за 2019 г. на площите с домати, пипер, краставици и зрелия чесън, които достигат съответно 4 961 ха, 2 915 ха, 1 425 ха и 466 ха. Увеличение има и при главестото зеле. Наблюдава се намаление при корнишоните за последните три години, като през 2019 г. заявените площи са 222 ха. Отчита се лек спад при картофите, морковите и зрелия лук.

Над 106 000 земеделци подадоха заявления за Кампания 2019

На 17 юни приключи приемът на заявления по схемите за директни плащания, преходна национална помощ и мерките от ПРСР, които са включени в общото заявление за подпомагане.

Общо 65 474 са кандидатите по схемите и мерките за плащания на площ.

Подадени са заявления за 3 914 610 хектара земя. По основната Схема за единно подпомагане на площ (СЕПП), участие са заявили 60 248 земеделци, декларирали 3 870 547 хектара земя.