НАЗ

„ОСП след 2020: Въпроси и предизвикателства“, Форум „Три морета"

Земеделци на три морета се събраха, за да дискутират бъдещето на Общата селскостопанска политика. Форумът, посветен на всички важни въпроси относно бъдещето на най-старата политика на ЕС, започна днес и ще продължи до утре, 12 март, в хотел Метрополитън. Домакин на събитието е Националната асоциация на земеделските производители (НАЗ).
  

„ОСП след 2020: Въпроси и предизвикателства“, Форум „Три морета" ,11-12 март, София

За първи път България е домакин на форума „Три морета“, който ще се състои на 11 и 12 март в хотел Метрополитън, София. Темата е „ОСП след 2020: Въпроси и предизвикателства“, съобщи Костадин Костадинов – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
 
Участие ще вземат представители на браншови организации от 9 страни – България, Чехия, Хърватия, Естония, Унгария, Литва, Полша, Румъния и Словакия. Отправена е и покана към Германия и Франция, като в момента се очаква техния отговор. 
 

В агросектора все повече се търсят млади хора

Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) взе участие в стратегическа дискусия за бъдещето на проекта „Хляб на мира”, която се проведе наскоро в Берлин.
 
На срещата присъстваха представители на земеделските министерства и неправителствените организации от шест държави-партньори в проекта: Германия, България, Естония, Литва, Латвия и Унгария, като България бе представена от Мариела Йорданова от НАЗ, съобщиха от асоциацията. 
 

Приемствеността и младите – приоритет номер едно за НАЗ. Има силен глад за професионални и за млади кадри от всякакъв вид, коментира Костадин Костадинов

Обучение на младите, приемственост на поколенията и обучението им за нашия сектор. Това са нещата, които са нужни за сектора. Има и силен глад за професионални и за млади кадри от всякакъв вид. Нашите села обезлюдяха, а социалният живот в тях замря. Това каза Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) в интервю за Фермер.БГ. 
 

Министър Порожанов: Българското зърнопроизводството е на световно равнище

„В България зърнопроизводството е на световно равнище като технология и  ефективност. Посоката ви на развитие е само една- напред и нагоре. Тази година има проблем с качеството, затова пък цената се вдигна с 22%, което не допусна загуби за сектора, а на много места по света сушата провали реколтата. За сметка на по-ниските добиви от пшеница,  с 30%  са по-големи при царевицата, а с почти 13% на слънчогледа”.