МЗХГ

България е домакин на първата международна работна среща по новия модел на планиране в ОСП

„България е домакин на първата инициирана международна работна среща за обмяна на опит по новия модел на планиране в Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. С това се поставя началото на поредица дискусии в дългия процес на планиране и прилагане на Стратегическия план“. Това каза заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева по време на заключителната среща от двудневния форум за обмяна на опит по новия модел на планиране в ОСП след 2020 г.

3 134 оператора са вписали данни в Регистъра на биологичното земеделие

Към момента в Регистъра на биологичното земеделие са се вписали 3 134 оператора, което е 50% от всички оператори в системата за контрол. С цел гарантиране на доверието по веригата „производител-потребител“, заинтересованите лица могат да изпълнят задължението да създадат профил на всеки оператор. След създаването му, той ще бъде активен.

От Министерството на земеделието и горите напомнят на контролиращите лица, че създаването на профил включва въвеждане на идентификация на оператора, информация за дейностите и обектите под контрол, сключени договори и анекси и др.

Определен е броят на доставките по училищните схеми за учебната 2019/2020 г.

През учебната 2019/2020 г. децата в училищата и детските градини ще получават 46 доставки по схемата „Училищен плод“ и 50 по схемата „Училищно мляко“.

Създаден е електронен регистър за операторите на биологични продукти

Създаден е електронен регистър за операторите и подизпълнителите, които произвеждат, преработват, търгуват, съхраняват или внасят биологични продукти. Целта е осигуряване на цялостен мониторинг на биологичното производство в страната, съгласно изискванията на регламентите на Европейския съюз. От 19 август контролиращите лица са длъжни да започнат да въвеждат в него информация за идентификация на площи, животни, пчелини и аквакултурни единици.

Mлади фермери получават договори по ПРСР 2014-2020 на церемония в ДФЗ

Изпълнителният директор на ДФЗ - РА Васил Грудев днес връчи на официална церемония първите договори на млади фермери, кандидатствали при втория прием по подмярка 6.1 “Стартова помощ за млади земеделски стопани” от ПРСР 2014-2020 г.

Припомняме, че Фондът ще финансира 880 проекта, подадени през ИСУН подмярка 6.1. Те попадат в 100 процентовия бюджет на подмярката, за чиито прием бяха разпределени 22 000 000 евро (43 027 600 лв.). Всеки един проект ще бъде подкрепен с до 25 хил. евро.

ДФЗ финансира инвестициите на 880 млади фермери

ДФ „Земеделие“ приключи обработката и ще финансира 880 проекта, подадени при втория прием по подмярка 6.1 “Стартова помощ за млади земеделски стопани” от ПРСР 2014-2020 г. Те попадат в 100 процентовия бюджет по подмярката, за чиито прием бяха разпределени 22 000 000 евро (43 027 600 лв.). Одобрените проекти ще бъдат подкрепени с до 25 хил. евро. Новото ръководството на ДФЗ – РА, в лицето на Васил Грудев, съвместно с работещия екип по подмярка 6.1, положиха максимални усилия и само за три седмици одобряването на проектите на младите фермери приключи.

Искат удължаване на срока по две мерки от лозарската програма

Земеделското министерство се готви да удължи до 25 септември срока за кандидатстване за авансови плащания по две мерки от лозаро-винарската програма.

За целта зам.-министър Лозана Василева предложи проект за промени в Наредба № 6 от 2018 г. за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (НППЛВС) за периода 2019-2023 г.

Обсъдиха промени в прага на модулация по схемите за обвързаната подкрепа за Кампания 2020 г.

Предложения за промени в нивото на модулация по схемите за обвързаната подкрепа за Кампания 2020 г.  бяха обсъдени на заседание на Консултативния съвет по животновъдство днес. Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева заяви, че промените са на база на проведените в цялата страна Областни консултативни съвети. Тя уточни, че са взети под внимание постъпили предложения, анализи на данните и възможностите по отношение на отделни схеми.

ОСП 2021-2027 г. цели обединяване на Първи и Втори стълб в един общ Стратегически план

Общата селскостопанска политика (ОСП) 2021-2027 г. цели обединяване на Първи и Втори стълб в един общ Стратегически план. Той ще има за цел да гарантира синхрон между директните плащания и развитието на селските райони. Това стана ясно по време на първата дискусия с бранша за новата ОСП, в която участие взеха министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева и трима от заместниците й –Вергиния Кръстева, д-р Лозана Василева и д-р Янко Иванов.

МЗХГ обяви конкурс за лого на преброяването на земеделските стопанства през 2020 г.

Министерство на земеделието, храните и горите обяви конкурс за лого на предстоящото преброяване на земеделските стопанства в България през 2020 г. Анкетирането ще започне на 1 септември и ще приключи на 18 декември 2020 г. Преди официалното преброяване, от 1 септември до 11 октомври тази година, ще се проведе и пробно такова. Преброяването се провежда на територията на цялата страна и ще обхване над 200 000 земеделски стопанства у нас.