биологични продукти

Удължава се срокът за предоставяне на документи по мярка 11 „Биологично земеделие“

Земеделските стопани разполагат с още един месец, за да предоставят сертификати по мярка 11 „Биологично земеделие“ от ПРСР 2014-2020 г. пред ДФ „Земеделие“- Разплащателна агенция. Срокът за издаване и за предоставяне на сертификатите за биологично производство е удължен от 30 октомври на 30 ноември 2019 г.

3 134 оператора са вписали данни в Регистъра на биологичното земеделие

Към момента в Регистъра на биологичното земеделие са се вписали 3 134 оператора, което е 50% от всички оператори в системата за контрол. С цел гарантиране на доверието по веригата „производител-потребител“, заинтересованите лица могат да изпълнят задължението да създадат профил на всеки оператор. След създаването му, той ще бъде активен.

От Министерството на земеделието и горите напомнят на контролиращите лица, че създаването на профил включва въвеждане на идентификация на оператора, информация за дейностите и обектите под контрол, сключени договори и анекси и др.

МЗХГ изготви Национален план за развитие на биологичното производство до 2027 г.

Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) изготви Национален план за действие за развитие на биологичното производство за периода до 2027 година. Съвместно с представители на контролиращи и консултантски организации, научни институти и университети, организации на биологичните производители и търговци са определени стратегически цели в подкрепа на българското биопроизводство. Изготвеният план ще утвърди и доразвие водещата позиция на страната ни в редица биологични производства.

Полска компания прави биоразградими чинии и прибори, направени от пшенични трици

Пшеничните трици са полезни не само за подобряване на храносмилането. Една иновативна полска компания тези дни показа биоразградима посуда за еднократна употреба, изработена именно от непреработени пшенични трици. Това стана на еко-изложение в Торонто.

Броят на биопроизводителите в България намалява в три поредни години

Множеството рестрикции за биопроизводителите, въведени с последните промени на нормативната уредба, създадоха прецедент в Европейския съюз (ЕС). Това заяви Албена Симеонова, председател на Българска асоциация „Биопродукти“, по време на провеждащата се днес в Пловдив конференция „Биологичното земеделие в България отново на кръстопът“.

Как Полша ще стимулира биоземеделието си?

Пазарът на биохрани в Полша се намира в състояние на постоянна криза. На пазара има основно вносни стоки. Макар биопроизводството в отделните стопанства да нараства, по-голямата част от продукцията се изнася във вид на суровина за Франция или Германия и се връща под формата на преработени продукти, казва Карол Краевски, съветник на полския министър на селското стопанство, пише portalspozywczy.pl. 

Конференция „Биологичното земеделие в България отново на кръстопът“

Биологичното земеделие в България е изправено пред сериозни предизвикателства, които ще бъдат в центъра на международна конференция, организирана от Фондацията за биологично земеделие Биоселена, Министерство на земеделието и храните и Българска Асоциация Биопродукти. 
Кога: 22 февруари, 9:30-17:30 ч.
Къде: Международния панаир в Пловдив Зала „България“

Дискусиите са организирани в два панела: „Предизвикателството пестицидни отпадъци и „Науката в помощ на производителите“. 

Мексиканска компания прави биоразградими прибори за еднократна употреба от костилки на авокадо

Мексиканска компания  произвежда сламки и прибори за еднократна употреба от костилки на авокадо. Материалът е биоразградим и се разгражда за 240 дни. 

Мексико произвежда 50% от авокадото в световен мащаб. Поради факта, че за експортиране на авокадо има икономически изисквания (форма, цвят, размер), голяма част от авокадото бива използвано в козметиката, а костилките биват изгорени. Мексиканската фирма открива възможността, как да прави от "отпадък" природосъобразени продукти. 

EK отпуска 191,6 млн. евро за популяризиране на агростоки. Прием по процедурата продължава до 16 април 2019 г.

Общо 191,6 млн. евро е отпуснатата сума за популяризиране на агро-хранителни стоки през 2019 г. Приемът по програмата започна вчера, 15 януари и продължава до 16 април 2019 г.

В средата на ноември 2018 г. Европейската комисия (ЕК) прие своята годишна работна програма за 2019 г. по политиката за популяризиране. Така за програми, избрани за съфинансиране от страна на ЕС, ще бъдат отпуснати с 12,5 милиона евро повече от средствата, предоставените през 2018 г.