2020

Министър Танева: Младите фермери ще бъдат акцент в политиките на подкрепа и на ОСП след 2020 г.

„Младите фермери са акцент в политиките на подкрепа в Общата селскостопанска политика, такива ще бъдат и в следващия програмен период“. Това обяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева при откриването на втория Национален форум на младите фермери в Аграрен университет – Пловдив, който се организира от евродепутата на Европейска народна партия Владимир Уручев.

България настоява за увеличаване на обвързаната подкрепа след 2020

България настоява за увеличаване на обвързаната подкрепа в новата Обща селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. Страната ни и още 6 държави членки, подписаха общ документ, който бе представен по време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което се проведе на 18 март 2019 г. в Брюксел, Белгия. 
 

„ОСП след 2020: Въпроси и предизвикателства“, Форум „Три морета"

Земеделци на три морета се събраха, за да дискутират бъдещето на Общата селскостопанска политика. Форумът, посветен на всички важни въпроси относно бъдещето на най-старата политика на ЕС, започна днес и ще продължи до утре, 12 март, в хотел Метрополитън. Домакин на събитието е Националната асоциация на земеделските производители (НАЗ).
  

Цифровизацията на селското стопанство има потенциала значително да подобри живота в селските райони

Стратегията за цифровизация на земеделието и селските райони ще е един от инструментите, който ще повиши производството и качеството на българската продукция. „Цифровизацията е свързана с вземането на правилните решения, както и с контролирането на производството“. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов по време на представяне на Стратегия за цифровизация на земеделието и селските райони на България. Тя е част от пакета важни документи, свързани с Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. и подготовката на стратегическите планове.

ОСП след 2020: Европейските министри на земеделието призоваха за гъвкавост

Министрите на земеделието на ЕС призоваха за по-голяма гъвкавост в предложенията за новия модел на изпълнение на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. 
 
Европейската комисия (ЕК) предлага държавите членки да определят годишните етапи в своите стратегически планове на ОСП и да докладват за тяхното постигане ежегодно до 15 февруари в годишен доклад. 
 
План за действие
 

Инструмент за устойчивост на фермите за хранителни вещества (FaST)-Общата селскостопанска политика 2021-2027

Може ли приложение да гарантира устойчивостта на селските стопанства? Да, възможно е, дори приложението е вече факт. Валентин Опферман от Генерална дирекция Земеделие в Европейския комитет (ЕК) представи за първи път инструмента, по време на Четвъртата AgriOutlook конференция в Брюксел. 
  

Одобриха индикаторите за новата ОСП. Чрез тях ще се следят заложените приоритети на всяка държава членка за следващия програмен период

Днес бяха одобрени индикаторите за новата Общата селскостопанска политика. Това съобщи Софи Хелайн, от Главна Дирекция „Земеделие“ в Европейската комисия. 
 
Индикаторите ще се залагат като приоритети в стратегическите планове, които всяка държава членка ще изготви. 

Общата работа на оценката (Сommon monitoring and evaluation framework - CMEF), позната досега като мрежа за оценка на резултатите на изпълнението на ОСП е разработена, за да се види какъв е ефектът от аграрната политика на Стария континент.
 

Протеиновите култури отново на мода.Фермерите, отглеждащи растителни протеини, ще се стимулират в новата ОСП

Европейската комисия (ЕК) прие доклад за развитието на растителни протеини в Европейския съюз. Комисията реши да стимулира с различни инструменти фермерите, отглеждащи протеинови култури в новия програмен период от Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2021-2027 г.
 

Копа-Коджека: Новите хоризонти пред ОСП, Пауло Гоувея, Главен съветник по политики в структурата

Дискусиите за бъдещето на Общата селскостопанска политика непрестават. Това е както положително, от гледна точка на факта, че държавите членки могат да договорят това, което те наистина желаят. Но и отрицателно, защото времето напредва, а все още не е ясно бъдещето на най-старата и единствена обща политика на Европейския съюз (ЕС). 
 

Продължават дискусиите за ОСП след 2020

Продължават дискусиите в Съвета на министрите по селско стопанство относно Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. 
 
Преди дни в Брюксел се проведе среща  на Министрите по селско стопанство на всички държави членки на ЕС. По време на срещата беше обсъдено законодателното предложение на Комисията относно ОСП за периода 2021-2027 г.